Menu

Mavi Kapak Hurda Fiyatı Hurda Pet Şişe Fiyatları

Pet şişe geri dönüşüm fiyatları

Hurda pet şişe fiyatı ne kadar?

En güncel plastik hurda fiyatları için sitemizi takip edebilirsiniz….Güncel Hurda Plastik Fiyat Listesi.

Hurda Türü Kg Fiyatı
Beyaz Şeffaf Naylon Hurda 5.65 ₺
Pimapen Çıkma Hurdası 3.20 ₺
Polistiren Antişok Plastik Hurdası 4.20 ₺
Temiz Pet Şişe Hurdası 2.65 ₺

Kaç tane pet şişe 1 kg gelir?

Sonra şişelerin içindeki havayı alıp, depolama yaptık ama çözüm olmadı. Yer sıkıntısı yaşadığımız için bir çözüm bulmamız gerekiyordu. 500 kişilik bir okulda günde 80-90 tane pet şişe çıkıyor. 90 pet şişe yaklaşık 1 kg ediyor. 625 kg pet şişe makinenin masrafını karşılıyor.

1 adet pet şişe kaç gram?

1990’larda pazara sunulan 5.0 lt PET su şişesinin ağırlığı 96 gram iken şimdilerde, 0 oranında hammadde tasarruf edilerek ayni hacimdeki şişe 67 gram olarak üretilmektedir. Ambalajlı su üretiminde kullanılan PET şişelerin ağırlık düşürme çalışmaları bu gün de sürmektedir.

Plastik hurda kaç TL?

HURDA PLASTİK GRUBU HURDA FİYATI
Mavi Kapak Hurdası 2.50 TL
Beyaz Şeffaf Naylon Hurdası 5.20 TL
Pimapen Hurdası 3.00 TL
Polistiren Antişok Plastik Hurdası 3.70 TL

Pet şişenin geri dönüşümü ile ne elde edilir?

Geri dönüştürülen pet şişelerin kazanımlarının ortaya konduğu araştırmaya göre; 2,5 litrelik bir plastik şişe geri kazanılıp üretimde kullanıldığında 60 Watt’lık bir lambanın 6 saatte tükettiği kadar enerji tasarruf ediliyor. 25 adet geri kazanılmış pet şişeden bir plastik mont elde ediliyor. 2014 yılında Türkiye’de …

Hurda işi yapılır mı?

Hurda geri dönüşümü halen ülkemizde kârlı bir iştir. Çalışma şartları zor ve çok tehlikeli bir iş olsa da dürüst çalıştıktan sonra alnınızın akıyla iyi bir kazanç sağlamış olursunuz. … Çünkü birinde hurdayı bizzat kendiniz temin edip aracı hurdacılara satarken diğerinde siz hurdacılardan alıp fabrikalara satacaksınız.

Mavi Kapak Fiyatları

Hurda Plastik Mavi Kapak Fiyatları. Genelde pet şişelerin kapakları mavi renklidir ve bu plastik mavi kapaklar da önemli bir geri dönüşüm malzemesidir.

Gerçekte mavi kapakların toplanması uzunca bir süre önce bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılmıştır. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde, engellilere tekerlekli sandalye alınması için başlatılan bu kampanya, daha sonra ülke geneline yayılmış ve belediyeler ve engellilere yönelik çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları bu kampanyaya büyük destek vermiştir. At biriktir geri dönüşüme sahip çık. Dünya hepimizin.

1 tane kapak 3 gr ile 8 gram arası değişmektedir. Ortalama 5 gramdır.  200 mavi kapak 1 kg eder.

0,5-1- 1,5 Litre suların kapakları 3 gram

5 LT su şişelerin kapakları 5 gram,

10 LT su kapakları 8 gram gelmektedir.

KİLOSU 1,3 TL VE 1,5 TL ALAN FİRMALAR VARDIR.

Toplanan plastik mavi kapaklar geri dönüşümü yapılmak üzere hurda plastik olarak satılıyor ve elde edilen gelirle tekerlekli sandalye alınıyor. Yaklaşık 2,5 ton mavi kapak, bir akülü sandalye bedelini karşılıyor. Elle kumanda edilen bir sandalye için de 250 kilogram mavi kapak yetiyor. Bu da yaklaşık 75 bin mavi demektir.

Hurda plastik mavi kapak toplanması bu şekilde bir kampanya ile başladı ancak bugün pet şişeler gibi mavi kapaklar da tamamen geri dönüşümü sağlanan bir malzeme olarak toplanıyor ve bu işi yapan tesislerde işlenerek geri kazanımları sağlanıyor.

Kolay üretildiği ve kolay taşındığı için, aynı zamanda düşük maliyetli olduğu için içecek üreten firmalar başta olmak üzere çeşitli sektörler tarafından pet şişeler tercih ediliyor. Özellikle yaz aylarında içecek tüketimi artınca pet atıklar da çoğalıyor. Her pet şişenin bir de kapağı olduğu düşünülürse aynı oranda plastik mavi kapakların sayısı da artıyor. Bu kapakların geri dönüşüm süreci ile ekonomiye kazandırılması aynı zamanda çevre kirliliğini önlemek açısından da önemlidir.

 MAVİ KAPAK FİYATLARI 2021

Sonuçta bu kapakların ana maddesi plastiktir ve plastiğin doğada yok olma süreci 500 yıl ile 1000 yıl arasında değişmektedir. Ayrıca plastiği sıfırdan üretmek yerine geri kazanım yolu ile değerlendirilmesi halinde hem doğa korunmuş olmakta hem de enerji tasarrufu sağlanmış olmaktadır. glbthistorymuseum.org

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir