Menu

En Çok Okunan Blog Konuları – En Çok Hit Alan Konular

En Çok Okunan Blog Konuları – 2023

Teknoloji Blogları: Bu konuda yeterince tatmin eden birçok web sitesi ve büyük kurumsal firmalar olsa dahi; kişisel bloglarda yer alan incelemelere ve teknolojik aletlere ve yeni çıkan oyunlara ait birkaç incelemeye ihtiyaç duyulabiliyor. Haliyle, kaliteli olan blog siteleri de, teknoloji konularında ciddi miktarda hit çekmeyi başarıyor. Ancak rekabet çok büyük bunu unutmamak lazım.

Yemek Blogları: Ev hanımlarının, yeni evlenen çiftlerin ve farklılık isteyen insanların sıklıkla başvurduğu yemek blogları, kaliteli ve farklı lezzetteki yemeklere ulaşmak için yemek blogları tercih etmektedirler. Bu konuda başarılı olanların sayısı da bir hayli fazladır.

Bu blogları muhakkak instagram hesabınızla desteklemeyi unutmayın. Malum kadınların çoğu insagramı aktif olarak kullanıyorlar. En çok okunan blog konuları kategorisinde bence instagram yüzünden sektördeki yeri biraz azalıyor diyebiliriz yemek bloglarının.

Moda ve Yaşam Blogları: Dünya’da en çok okunan bloglar arasında kadın blogları yer alıyor. Ancak bir şeye talep ne kadar çoksa rekabet oranıda o kadar artıyor. Ancak bu konuda yenilik isteyen bloggerlar ünlülerin giydikleri kıyafetleri marka, fiyat ve uyum yönünden inceleyerek diğer moda ve yaşam bloglarından farklı olabilirler. Özellikle kadın bloglarında reklam tıklama oranları yüksek olduğundan da bu tarz içerikli bloglar bloggerlar tarafından ciddi talep görmektedir.

Onedio Tarzı (Listeleme) Bloglar: Sosyal medyada muhakkak karşılaşmışsınızdır bu tarz sitelerle. “Dünya’nın en iyi otelleri”, “Dünya’da görülmesi gereken 10 yer” gibi bir çok konuda yazılar bu tarz sitelerden çıkıyor. Bir çok insan da bu yazıları okumaktan zevk alıyor. Sizde bu tarz bir siteyi sağlık, moda, gezi, teknoloji gibi bir konuya uyarlayabilirsiniz. En çok okunan blog konuları kategorisinde bu tarz siteler ciddi anlamda iş yapıyor. Bence bu sektörde biraz daha spesifik (tek bir konu üzerine) konuda bu işi yaparsanız güzel bir site ortaya çıkabilir.

Blog Açmaya Karar Vermek…

Blog açmaya karar verdikten sonra seçeceğiniz konuya çok dikkat etmelisiniz. Çevremizde birçok blog yazarının 3-5 yazıdan sonra bir daha sayfalarına uğramadıklarını görüyoruz. Blog yazmak; dikkat, emek ve biraz SEO hatta SEO uzmanlığı ister…En popüler blog konuları nedir diye anlatmaya başlamadan önce başarıya ulaşmış blogların ortak noktalarından bahsetmek istiyorum.

1. Sevdiğiniz konuyu seçin

Blog yazarlarının en çok dikkat etmesi gereken konu budur. Eğer sevmediğiniz ve sırf popüler diye bir konu şeçerseniz, iki hafta sonra “kim şimdi yazı yazacak” diye söylenmeye başlarsınız.

2. Ana kategori seçin

Tutkunuz bisiklet üzerineyse sadece yarış bisikletlerini anlatmaktansa tüm bisiklet türlerini konuya dahil edebilirsiniz. Alanınızı ne kadar genişletirseniz, o kadar fazla okuyucuya hitap edersiniz.

3. Devamlılık

Kesinlikle hiç durmadan yazabileceğiniz bir konuyu seçin. Yani uzmanlık alanınız veya hobiniz ile ilgili çok fazla yazacak şey yoksa bu işe hiç kalkışmayın çünkü bir ay sonra yazacak konu bulamayacağınız gibi, blog yazmaktan da soğuyabilirsiniz. En iyisi blog yazmaya başlamadan önce en az 100 tane konu başlığı bulun…

4. Para kazanmak

Blog yazarak para kazanmak için birçok yöntem bulunmaktadır ancak blogunuz ne kadar ticari bir kesime hitap ediyorsa para kazanma ihtimaliniz bir o kadar artacak demektir. Mesela moda ile ilgili yazılar yazmanız, e-ticaret sitelerinden reklam almanızı kolaylaştıracaktır.
İnatçılık: Kesinlikle vazgeçmeyin. İyi bir planla yola çıktıktan sonra ilk 6 ay blogunuza kimsenin gelmeyeceğini varsayın. Google Analytics’e hiç durmadan bakmak sadece moralinizi bozacaktır. Emeğinizin karşılığını mutlaka alacaksınız merak etmeyin….

Eğlenin! Siz blog yazarken ne kadar çok eğlenirseniz, inanın okuyucularda bir o kadar eğlencektir. Sıkıcı şeyleri kimse sevmez J

En Çok Okunan Blog Konuları

Gelelim en çok okunan blog konuları meselesine. Yukarıda belirttiğim maddeleri uyguladığınız taktirde blogunuzun tutmaması söz konusu bile değil ancak siz yine de en çok okunan konular üzerine yazılar yazmak ve hızlı sonuçlar almak istiyorsanız, aşağıdaki konular üzerine bir çalışma yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki, konunuz ne kadar popüler ise rekabet de o kadar fazla olacaktır 🙂

1. Seyahat Blogları

Son birkaç yılın en trend blogları genellikle seyahat bloglarıdır. Turistik yerlerin, otellerin, yeme içme ve eğlence mekanlarının anlatıldığı bu bloglar inanın çok para kazanmaktadır 🙂 Dünyada birçok kişi çalıştığı işi bırakarak dünyayı gezip, gittikleri yerlerin bilgilerini ve fotoğraflarını bloglarına koyarak çok büyük kitlelere ulaşabiliyor. Daha sonra tatil sitelerinden aldıkları reklamlarla da, eski işlerinden çok daha fazla para kazanılabiliyorlar. Ayrıca gezdiğin ve gördüğün de cabası oluyor 🙂

2. Yemek Blogları

Dünyada en çok okunan bir başka blog türü de; yemek bloglarıdır. Ancak bu konuda gerçektende iddialı olmalısınız. Bu konuda rekabet çok üst noktada, dolayısıyla yemek konusunda bir bog açacaksanız mutlaka farklılığa gitmelisiniz. Örnek: Tek malzeme ile yapılan yemekler veya 5 TL ile yapılabilecek yemekler…

3. Moda Blogları

En çok para kazanan bloglar hiç kuşkusuz moda bloglarıdır. Reklam alabilme oranınız çok yüksek olacağı gibi mutlaka bir okuyucu kitlesine de ulaşabileceksiniz. Anlattığınız veya tanıttığınız giyisiler birçok kişiye saçma gelse de, illa ki beğenen bir grup insan da olacaktır 🙂

4. Teknoloji Blogları

Teknoloji blogları gerçektende uğraşması çok zor ancak iyi bir çizgi yakaladığınız takdirde size başarının önünü açabilecek bir konu başlığıdır. Teknoloji hakkında devamlı yazacak konular bulmak gerçektende çok geniş bir bilgi birikimi gerektirmektedir. Eğer böyle bir uzmanlığını yoksa bu işe hiç kalkışmayın derim.

5. Sosyal Medya

Sosyal medya, özellikle ülkemizde henüz çok iyi kullanılmaya başlanmadı. Dünyanın en çok facebook kullanan 3. ülkesi olabiliriz veya gündem maddemiz Twitter’da top topic olabilir ancak inanın kimse sosyal medya olgusunun detaylarına hakim değil. Sosyal medya araçlarını ve kullanım alanlarını anlatan iyi bir blog hazırlamanız, biraz sabrettikten sonra size inanılmaz bir geri dönüşüm sağlayacaktır.

Son olarak yukarıda belirttiğim bir konun altını tekrar çizmek istiyorum. Ne yaparsanız yapın, mutlaka sevdiğiniz şeyi yapın! En çok okunan blog konuları ne kadar önemli olsa da, asıl önemli olan devamlılıktır.

Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir