Menu

Marş Motoru Dinamosu Doğan Şahin Kartal Slx Motorlar İçin

Motor Marş Basmıyor Araç Çalışmıyor Sebepleri Nelerdir?

MOTOR MARŞ  YAPMIYOR – MARŞ SİSTEMİ ARIZALARI

Kontak anahtarı çevrilerek marş yapıldığında motor marş basmıyor çalışmıyorsa, aracın marş sisteminde arıza var demektir. Marş basmamasının anlamı şudur, motora ilk hareket verilemiyor, motorun krankı döndürülemiyordur. Bu yazıda marş basılmasına rağmen motora ilk hareketin verilememesinin sebepleri anlatılmaktadır. Motora marş basılıp da motorun dönmesine rağmen çalışmamasının sebepleri farklıdır. seyhananaokulu.com

Motorun marş yapmamasının sebebi temel olarak:
*aküden
*marş sisteminden kaynaklanır.

Bir motorun marş basmamasının sebepleri şunlardır:

*Akünün negatif (şasi) kutbundan çıkan kalın siyah kablonun, motor bölmesindeki şasiye olan bağlantısı gevşemiş veya çıkmıştır.

*Akü bitmiştir.

*Akü kutup başları (bağlantıları) gevşemiştir. Kutup başı çıkmıştır veya kablo kopmuştur.

*Akü kutup başları oksitlenme yapmıştır.

Araçlardaki marş dinamosunun çevrilmesi için elektriğin stratora iletilmesi gerekmektedir. İşte bu iletim işini yapan parçaya marş motoru kömürü ismi verilmektedir. Kömür haricinde fırça olarak da isimlendirilen bu parça; grafit malzemesinden elde edilmiştir. Marş motoru kömürünün; marş dinamosu fırçası olarak da isimlendirildiği bilinmektedir. Zamanla bu parçanın aşınarak yıprandığı bilinmektedir. Böyle durumlarda marş motorunun kömürünün bittiği söylenir. Bu nokta marş motoru kömürünün bittiğini nasıl anlarım? Sorusu akıllara gelmektedir.

Marş Motoru Kömürü Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Aracınızı çalıştırırken kullanılan marş motoru; sadece araç çalışırken etkilidir. Bundan dolayı şayet marş motorunuzda bir arıza meydana gelirse; aracınızın çalışmayacağı kesindir. Böyle bir sorunla karşılaşanlar genellikle araçlarını vurdurarak çalıştırma yoluna gitseler de bu yöntemin aracınızda çok daha ağır arızaların oluşmasına neden olacağı unutulmamalıdır. Şayet aracınız hiçbir şekilde marş almaması sorunu yaşıyorsanız ilk aklınıza gelecek seçenek marş motoru kömürünün bittiği konusu olmalıdır. Ayrıca;

  • Aracınızda akünüzde şarj var ama aracınızı çalıştıramıyorsanız;
  • Marş dinamonuza elektrik geliyor ama marş hala dönmüyorsa;

Böyle durumlarda marş motoru kömürünüzün tükenmiş olma olasılığı oldukça yüksek olacaktır. Unutmamak gerekir ki marş motorunuzun kömürü bitmişse aracınız hiçbir şekilde çalışmaz. Şöyle ki şayet aracınızda volant dişlisi bölümünde bir arıza yaşarsanız; aracınız bir çalışıp bir çalışmayabilir. Ancak bu durum marş dinamosu kömürü için geçerli olmamaktadır. Zira marş dinamosu kömürü bittiğinde artık aracınız çalışmayacaktır.

Aracınızın marş dinamosunun kömürünün bitip bitmediğine en net yanıtı elbette ki alanında uzman olan ustalar tarafından verilecektir. Bundan dolayı aracınızda marş dinamosu kömürü bitmişse mutlaka servisinize başvurmalısınız. Marş motoru kömürü biten araçları kesinlikle vurdurarak çalıştırılmaması gerektiğini altını çizerek belirtmek isteriz.

Marş Motoru Kömürünün Bitmiş Olmasının Ön Belirtileri Nelerdir?

Aracınızın marş motorunun kömürü bitmişse; yolda kalma olasılığınız oldukça yüksektir. Bundan dolayı mutlaka bu arızanın giderilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda marş motoru kömürünün bittiğinin ön belirtileri aşağıdaki gibi olmaktadır:

  • Marş dinamonuzun hızında anlık değişiklikler oluyorsa;
  • Aracınızın marş alma süresinde bir uzama durumu yaşanıyorsa;
  • Aracınızın marşı eskisi kadar seri bir şekilde dönmüyorsa;

Aracınızın marş dinamo motorunun kömürü zayıflamaya başlıyor demektir. Marş motoru kömürünün bittiğini nasıl anlarım sorusuna net yanıt verdikten sonra söz konusu arızalı durumun gidermeniz şarttır. Bununla birlikte unutmamak gerekir ki bazen hiçbir belirti olmaksızın marş dinamosunun kömürü bitmiş de olabilir.

Aracınız çalışmadığında akla gelen ilk seçenekler arasında elbette ki aracınızın aküsünün bitiği konusu olacaktır. İlk anda aracınızın marş dinamosu motorunun kömürünün bittiğini anlamamanız gayet olağandır. Bu noktada bazen yok yere yeni akü alındığı da olmaktadır. Bundan dolayı şayet aracınız çalışmıyor ve marş almıyorsa öncelikli olarak ustanıza danışmanızda fayda vardır.

Aracınız çalışmıyorsa akla gelen klasik yöntemler arasında aracınızı vurdurmak yer almaktadır. Ancak aracınızı vurdurmanız; triger zinciri kısmında ya da krank kasnak kısmında hatta baskı balata bölümlerinde ağır arızaların oluşmasına neden olabilir. Bundan dolayı aracınızı vurdurarak çalıştırmanız asla önerilmemektedir.

Marş Motoru Kömürü Değişimi Nasıl Yapılmaktadır?

Aracınız çalışmıyorsa ve akünüzde sağlamsa marş motoru kömürünüzün bitmiş olma olasılığı oldukça yüksektir. Marş motoru kömürü değişimi için öncelikli olarak arızanın nereden kaynaklandığının kesin bir şekilde tespit edilmesi şart olmaktadır. Şayet aracınız çalışmıyorsa; kaputu açıp marş motorunuza birkaç kez vurduktan sonra aracınız çalışıyorsa; marş motorunun kömürünün değişim vakti gelmiş demektir. Marş motoru kömürü değişimi konusu uzmanlık gerektiren bir husus olduğu için mutlaka ustanıza ya da servisinize götürmenizde fayda vardır.

2. el tofaş marş dinamosu
Tofaş Marş Dinamosu Fiyatı
Tofaş marş dinamosu tamiri fiyatı
Tofaş şahin marş dinamosu nerede
Doğan SLX Marş Dinamosu
Tofaş Şahin Marş Dinamosu Fiyatı
Tofaş Marş dinamosu Çıkma
Tofaş marş dinamosu nerede
Beğen  
Yazar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir